Michael Walsh Leagues

  •  

    Michael Walsh Senior Knockout

    Sat, 15 Jun,

    (Round: Quarter Final 1), Garrymore 3-8 Westport St Patrick's 1-13

    Sat, 15 Jun,

    (Round: Quarter Final 2), Knockmore W/O Bohola Moy Davitts  -

    Sat, 15 Jun,

    (Round: Quarter Finals 4), Breaffy 2-10 Aghamore 1-12

    Michael Walsh Intermediate Group 2

    Sat, 15 Jun,

    (Round: Round 1), Swinford W/O Ballinrobe  -

    Michael Walsh Intermediate Group 4

    Sat, 15 Jun,

    (Round: Round 1), Neale 1-16 Crossmolina Deel Rovers 1-13

    Michael Walsh Intermediate Knockout

    Sat, 15 Jun,

    (Round: Quarter Final 3), Kiltimagh 2-12 Ballyhaunis 0-13

    Sat, 15 Jun,

    (Round: Quarter Final 4), Islandeady 0-13 Ardnaree Sarsfields 0-22

    Michael Walsh Junior Group 1

    Sat, 15 Jun,

    (Round: Round 4), Tuar Mhic Eadaigh 2-16 Castlebar Mitchels Football 0-10

    Sat, 15 Jun,

    (Round: Round 4), Killala W/O Eastern Gaels  -

    Michael Walsh Junior Group 2

    Sat, 15 Jun,

    (Round: Round 4), Kilcommon W/O Hollymount-Carramore  -

    Sun, 16 Jun,

    (Round: Round 4), Crossmolina Deel Rovers 0-5 Knockmore 5-16

    Sun, 16 Jun,

    (Round: Round 4), Kilmeena 2-19 Breaffy 0-7

    North Mayo Junior Championship Knockout

    Sun, 16 Jun,

    (Round: Quarter Final), Belmullet 4-10 Bonniconlon 2-8

  • The GAA season resumes this evening, with club games effectively behind closed doors due to a cap at 200 at the amount of people that can attend matches.

    It means for example that only 80 people will be able to attend the Wexford senior hurling championship match between St Martin's and Oulart the Ballagh.

    Action in Mayo gets underway from this evening.

    Michael Walsh Senior Group 1
    Sat, 18 Jul, Venue: Ballaghaderreen, (Round 1), Ballaghaderreen V Davitts 19:00, Ref: Paul Lydon
    Sat, 18 Jul, Venue: Bangor Erris, (Round 1), Kiltane V Westport St Patrick's 19:00, Ref: John Walker

    Michael Walsh Senior Group 2
    Sat, 18 Jul, Venue: Claremorris GAA, (Round 1), Claremorris V Ballintubber 19:00, Ref: Garryowen Mc Mahon
    Sat, 18 Jul, Venue: Fr. O'Hara Park, (Round 1), Charlestown Sarsfields V Belmullet 19:00, Ref: Ronan Gurren

    Michael Walsh Senior Group 3
    Sat, 18 Jul, Venue: Foxford, (Round 1), Bohola Moy Davitts V Ballina Stephenites 19:00, Ref: Cormac Reape
    Sat, 18 Jul, Venue: Breaffy, (Round 1), Breaffy V Garrymore 19:00, Ref: Sean Reilly

    Michael Walsh Senior Group 4
    Sat, 18 Jul, Venue: Cong, (Round 1), Neale V Castlebar Mitchels Football 19:00, Ref: Kevin Connelly
    Sun, 19 Jul, Venue: St. Joseph's Park, (Round 1), Knockmore V Aghamore 12:00, Ref: Liam Devenney

    Michael Walsh Intermediate Group 1
    Sat, 18 Jul, Venue: Louisburgh, (Round 1), Louisburgh V Balla 19:00, Ref: Mel Kenny
    Sat, 18 Jul, Venue: Ballinrobe, (Round 1), Ballinrobe V Ardnaree Sarsfields 19:00, Ref: Christopher Burke

    Michael Walsh Intermediate Group 2
    Fri, 17 Jul, Venue: Islandeady, (Round 1), Islandeady V Kiltimagh 20:00, Ref: Kieran Barnicle
    Sat, 18 Jul, Venue: Newport, (Round 1), Burrishoole V Lahardane MacHales 19:00, Ref: Neil Cooney

    Michael Walsh Intermediate Group 3
    Sat, 18 Jul, Venue: Bonniconlon, (Round 1), Bonniconlon V Crossmolina Deel Rovers 19:00, Ref: Peter Geraghty

    Michael Walsh Intermediate Group 4
    Sat, 18 Jul, Venue: Parke GAA Pitch, (Round 1), Swinford V Parke/Keelogues/Crimlin 18:00, Ref: Jon Finn
    Sat, 18 Jul, Venue: Ballyhaunis GAA, (Round 1), Ballyhaunis V Mayo Gaels 19:00, Ref: Diarmuid Griffith

    Michael Walsh Junior Group 1
    Sat, 18 Jul, Venue: Ardagh, (Round 1), Ardagh V Ballycroy 19:00, Ref: Benny Holmes
    Sun, 19 Jul, Venue: Achill, (Round 1), Achill V Westport St Patrick's 12:00, Ref: Kevin Corcoran

    Michael Walsh Junior Group 2
    Sat, 18 Jul, Venue: Kilmovee, (Round 1), Kilmovee Shamrocks V Kilmeena 19:00, Ref: Vincent Joyce
    Sun, 19 Jul, Venue: Kilfian, (Round 1), Kilfian V Ballintubber 12:00, Ref: Richard Cosgrove

    Michael Walsh Junior Group 3
    Sat, 18 Jul, Venue: Lacken, (Round 1), Lacken V Kilmaine GAA 19:00, Ref: Vincent Tomas
    Sat, 18 Jul, Venue: Brickens, (Round 1), Eastern Gaels V Kilcommon 19:00, Ref: Tommy Ward

    Michael Walsh Junior Group 4
    Sat, 18 Jul, Venue: Moygownagh, (Round 1), Moygownagh V Shrule/Glencorrib 19:00, Ref: SeᮠMac ɩl
    Sat, 18 Jul, Venue: Pairc Naomh Muire, CLG Thuar Mhic Eadaigh, (Round 1), Tuar Mhic Eadaigh V Killala 19:00, Ref: Mark Tuffy

    North Mayo Junior B League
    Sun, 19 Jul, Venue: Crossmolina , (Round 1), Crossmolina Deel Rovers V Bonniconlon 12:00, Ref: Padraic Doherty
    Sun, 19 Jul, Venue: Bangor Erris, (Round 1), Kiltane V Ballina Stephenites 12:00, Ref: John Walker
    Sun, 19 Jul, Venue: St. Joseph's Park, (Round 1), Knockmore V Belmullet 14:00, Ref: Pat Dowling

    South Mayo Junior Championship Group 1
    Sun, 19 Jul, Venue: Claremorris GAA, (Round 1), Claremorris V Hollymount-Carramore 12:00, Ref: Garryowen Mc Mahon
    Sun, 19 Jul, Venue: Davitts GAA Club, (Round 1), Davitts V Kilmaine GAA 14:00, Ref: Kevin Connelly

    South Mayo Junior Championship Group 2
    Sun, 19 Jul, Venue: Ballinrobe, (Round 1), Ballinrobe V Neale 12:00, Ref: Mark Tuffy
    Sun, 19 Jul, Venue: Mayo Abbey, (Round 1), Mayo Gaels V Shrule/Glencorrib 12:00, Ref: Eamon Mc Andrew

    West Mayo Junior B Championship Group 1
    Wed, 22 Jul, Venue: Kilmeena, (Round 1), Kilmeena V Breaffy 19:30, Ref: TBC
    Wed, 22 Jul, Venue: Balla, (Round 1), Balla V Louisburgh 19:30, Ref: TBC

    West Mayo Junior B Championship Group 2
    Wed, 22 Jul, Venue: Pairc Naomh Muire, CLG Thuar Mhic Eadaigh, (Round 1), Tuar Mhic Eadaigh V Parke/Keelogues/Crimlin 19:30, Ref: TBC
    Wed, 22 Jul, Venue: Islandeady, (Round 1), Islandeady V Burrishoole 19:30, Ref: TBC

    East Mayo JFC B Group 1
    Sun, 19 Jul, Venue: Fr. O'Hara Park, (Round 1), Charlestown Sarsfields V Ballaghaderreen 12:00, Ref: Ronan Gurren
    Sun, 19 Jul, Venue: Foxford, (Round 1), Bohola Moy Davitts V Swinford 12:00, Ref: Jon Finn

    East Mayo JFC B Group 2
    Sun, 19 Jul, Venue: Ballyhaunis GAA, (Round 1), Ballyhaunis V Aghamore 12:00, Ref: Paul Lydon

  • The draws have been made for the Michael Walsh Senior and Intermediate Groups.

    In the Senior Group 1 - Ballaghaderreen, Knockmore, Claremorris & Davitts
    Senior Group 2 - Ballina Stephenites, Garrymore, Westport & Ballintubber
    Senior Group 3 - Aghamore, Bohola Moy Davitts, Crossmolina Deel Rovers & Breaffy 
    Senior Group 4 - Charlestown, Hollymount/Carramore & Kiltane 

    In the Intermediate Group 1 - Kiltimagh, Burrishoole, Ballinrobe, Lahardane, Cill Chomain & Achill 
    Group 2 - Mayo Gaels, Swinford, Ardnaree Sarsfields, Louisburgh, Knockmore B, Balla
    Group 3 - Belmullet, Bonniconlon, Parke/Keelogues/Crimlin, Ballycastle, Tourmakeady 
    Group 4 - Islandeady, The Neale, Shrule/Glencorrib, Ardagh, Killala 

    The first round of Michael Walsh games will take place on May 12th and 13th

    Mayo GAA Division 6A & 6B Groupings 
    6A - Ardagh B, Bonniconlon B, Kilfian, Kilmovee Shamrocks B, Kiltane B, Knockmore C, Lacken, Moygownagh 
    6B - Balla B, Bohola Moy Davitts B, Castlebar Celtic C, Islandeady B, Kilmeena B, Louisburgh B, Mayo Gaels B, Westport C

  • With the All-Ireland final taking place this weekend the club scene is quiet with a few junior games taking place around the county.

    31/08/2019                   Saturday

    Mayo Junior A Championship - Group 2

    Achill            18:00                Knockmore

    Westport GAA              18:00               Ardagh

    Mayo Junior B Championship - Knockout

    Breaffy            16:00         Kiltimagh

    Aghamore               18:00             Lacken

    Davitts                18:00             Crossmolina Deel Rovers

    Eastern Gaels        18:00                 Ardnaree

    Hollymount-Carramore18:00Bohola Moy Davitts

    Moygownagh           18:00          Claremorris

    01/09/2019                   Sunday

    Mayo Junior C Championship - Knockout

    Burrishoole        12:00        Mayo Gaels

    Béal an Mhuirthead     12:00      Westport GAA

    Parke/Keelogues/Crimlin12:00Garrymore

    Balla                13:00             Kiltane

    Michael Walsh Junior Group 2

    Kilmeena                12:00                 Cill Chomain

    North Mayo U21 A Championship

    Knockmore               12:00         Béal an Mhuirthead

  • Mayo Junior A Championship 
    Group 1
    Kilmovee Shamrocks 2-13 
    Ardagh 0-08

    Achill 1-08 
    Ballycastle 1-07

    Group 2
    Killala 1-13 
    Balllintubber 1-09 

    Group 4
    Knockmore 2-13 
    Ballina Stephenites 1-09 

    Balla 2-16
    Charlestown 1-11 

    Junior B 
    Group 1
    Swinford v Kiltimagh - w/o for Kiltimagh 

    Group 2
    Westport 1-22
    Ardnaree 0-11 

    Group 3
    Ballaghaderreen v Claremorris - w/o for Claremorris 

    Group 4
    Kilfian 1-11
    Lacken 0-6

    Junior C 
    Group 4
    Westport v Mayo Gaels - conceded by Mayo Gaels 

    Michael Walsh Senior League
    Group 1
    Davitts v Claremorris - OFF 

    Group 2
    Ballintubber v Westport - OFF 

    Group 3
    Breaffy v Bohola Moy Davitts - conceded by Breaffy 

    Aghamroe v Crossmolina - postponed 

    Intermediate 
    Group 1
    Lahardane v Ballinrobe - not played 

    Group 3
    Belmullet v Bonniconlon - w/o for Belmullet 

    Group 4
    Islandeady 2-15 
    Castlebar Mitchels 1-12 

    Shrule/Glencorrib 1-15 
    Ballyhaunis 1-13 

    Genfitt cup 
    Quarter Final 
    Tooreen 2-17 
    Westport 1-14 

  • Mayo Senior Football League
    Division 1
    Castlebar Mitchels 1-13
    Knockmore 0-16 

    Michael Walsh Intermediate League
    Group 2
    Swinford 3-15
    Mayo Gaels 2-13

    Group 3
    Belmullet 4-11
    Parke/Keelogues/Crimlin 0-08

    Group 4
    Islandeady 5-19 
    Ardagh 0-09 

    Genfitt Cup Final
    Tooreen 1-14
    Ballyhaunis 0-12 

    Genfitt Shield Final 
    Castlebar Mitchels 4-20
    Westport 1-08

  • Mayo Junior A Championship 
    Group 2
    Kilmaine 2-19
    Crossmolina 1-07


    Group 3
    Cill Chomain 2-10 
    Tourmakeady 0-06

    Kilmeena 0-17 
    Ballycroy 0-09 

    Junior B 
    Group 1
    Bohola Moy Davitts 4-11 
    Shrule/Glencorrib 4-10 

    Group 2
    Breaffy 2-10 
    Moygownagh 0-13

    Group 3
    Aghamore 0-15
    Eastern Gaels 0-11 

    Group 4
    Hollymount-Carramore 2-06
    Davitts 0-10 

    Junior C
    Group 2
    Islandeady 4-16
    Knockmore 3-05 

    Louisburgh 2-13
    Balla 1-04

    Group 3
    Bonniconlon 2-17 
    Ardagh 0-07

    Group 4
    Belmullet w/o Ballycastle 

    Michael Walsh Senior League
    Group 1
    Ballaghaderreen 2-15 
    Knockmore 4-08 

    Group 2
    Garrymore 3-13
    Ballina Stephenites 2-10 

    Group 4
    Charlestown 1-13
    Kiltane 1-10 

    Genfitt Cup Quarter Final 
    Castlebar Mitchels 2-11 
    Ballyhaunis 1-15 

     

  • M Walsh Senior 2018 Knockout

    Ballaghaderreen

    5-12

    v

    0-14

    Crossmolina Deel Rovers

    Charlestown Sarsfields

    3-14

    v

    2-7

    Westport GAA

    Garrymore

    3-17

    v

    4-11

    Kiltane

    Mayo Snr League Division 3

    Achill

    1-7

    v

    1-15

    Bonniconlon

    Ballycastle

    0-9

    v

    0-21

    Kilmeena

    Mayo Snr League Division 6A

    Knockmore

    2-16

    v

    2-11

    Ardagh

    M Walsh Intermediate Group 2

    Balla

    4-18

    v

    1-8

    Mayo Gaels

    M Walsh Intermediate Group 4

    Islandeady

    0-13

    v

    1-9

    Ballyhaunis

    The Neale

    2-17

    v

    0-11

    Shrule/Glencorrib

  • Michael Walsh Senior League

    Group 1

    Ballaghaderreen 1-13 Davitts 1-10

    Westport 2-17 Kiltane 0-16

     

    Group 2

    Belmullet 3-14 Charlestown Sarsfields 4-09

    Ballintubber 0-10 Claremorris 0-08

     

    Group 3

    Ballina Stephenites 0-13 Bohola Moy Davitts 1-07

    Breaffy 1-12 Garrymore 0-15

     

    Group 4

    The Neale 4-18 Castlebar Mitchels 3-17

     

    Michael Walsh Intermediate League

    Group 1

    Ballinrobe 4-18 Ardnaree 1-10

     

    Group 2

    Burrishoole 3-13 Lahardane 1-06

     

    Group 3

    Bonniconlon 2-14 Crossmolina Deel Rovers 1-17

     

    Group 4

    Parke/Keelogues/Crimlin 1-10 Swinford 0-11

    Ballyhaunis 2-13 Mayo Gaels 1-12

     

    Michael Walsh Junior League

    Group 1

    Ardagh 5-14 Ballycroy 0-05

     

    Group 2

    Kilmeena 2-10 Kilmovee Shamrocks 0-11

     

    Group 3

    Eastern Gaels 1-12 Cill Chomain 1-08

    Kilmaine 5-12 Lacken 1-05

     

    Group 4

    Shrule/Glencorrib 0-19 Moygownagh 0-11

    Killala 1-13 Tourmakeady 3-06

  • Mayo Snr League Division 4

    Sat, 02 Jun,

    (Round: Round 2), Westport St Patrick's 4-12 Crossmolina Deel Rovers 1-12

    Mayo Snr League Division 5

    Sun, 03 Jun,

    (Round: Round 3), Claremorris 3-14 Ballycroy 3-10

    M Walsh Intermediate Group 3

    Sun, 03 Jun,

    (Round: Round 2), Bonniconlon 1-11 Parke/Keelogues/Crimlin 0-14

    M Walsh Intermediate Group 4

    Sat, 02 Jun,

    (Round: Round 2), Neale 4-14 Ardagh 3-9

    Genfitt Cup 2018

    Sat, 02 Jun,

    (Round: SF2), Ballyhaunis 1-13 Westport St Patrick's 0-4

  • Michael Walsh Senior League
    Group 1
    Claremorris v Ballaghaderreen - conceded by Ballaghaderreen
    Knockmore v Davitts - conceded by Davitts

    Group 2
    Ballina Stephenites v Ballintubber - conceded by Balllintubber

    Garrymore 2-18 
    Westport 0-11 

    Group 3
    Aghamore 3-18 
    Bohola Moy Davitts 1-08 

    Crossmolina v Breaffy - conceded by Breaffy 

    Group 4
    Charlestown 1-16
    Hollymount-Carramore 2-11 

    Intermediate Group 1
    Kiltimagh 4-11 
    Burrishoole 1-09 

    Cill Chomain v Lahardane - conceded by Lahardane 

    Group 3
    Belmullet v Tourmakeady - conceded by Tourmakeady 

    Group 4
    Castlebar Mitchels 4-11 
    Ardagh 3-10 

  • MAYO ADULT LEAGUE 2019 DIVISION 2

    Charlestown Sarsfields

    1-12 v 1-9

    Kilmaine

       

    MICHAEL WALSH SENIOR GROUP 1

    Ballintubber

    0-7 v 1-9

    Claremorris

       

    MICHAEL WALSH SENIOR GROUP 2

             

    Westport GAA

    0-10 v 0-4

    Davitts

       

    MICHAEL WALSH SENIOR GROUP 3

    Hollymount-Carramore

    1-15 v 1-17

    Breaffy

       

    MICHAEL WALSH SENIOR GROUP 4

    Béal an Mhuirthead

    0-9 v 1-10

    Garrymore

       

    MICHAEL WALSH INTERMEDIATE GROUP 1

    Ardnaree

    1-12 v 1-13

    Balla

       

    Kiltimagh

    2-17 v 2-10

    Mayo Gaels

       

    MICHAEL WALSH INTERMEDIATE GROUP 2

    Ballinrobe

    - v -

    Lahardane

       

    Burrishoole

    - v -

    Swinford

       
  • MICHAEL WALSH SENIOR KNOCKOUT

    Breaffy

    2-10 v 1-12

    Aghamore

     

    Garrymore

    3-8 v 1-13

    Westport GAA

     

    Knockmore

    Conceded by Moy Davitts

    Bohola Moy Davitts

     

    MICHAEL WALSH INTERMEDIATE KNOCKOUT

    Islandeady

    0-13 v 0-22

    Ardnaree

     

    Kiltimagh

    2-12 v 0-13

    Ballyhaunis

     

    MICHAEL WALSH INTERMEDIATE GROUP 2

    Swinford

    - v -

    Ballinrobe

     

    MICHAEL WALSH INTERMEDIATE GROUP 4

    The Neale

    1-16 v 1-13

    Crossmolina Deel Rovers B

     

    MICHAEL WALSH JUNIOR GROUP 1

    Killala

    - conceded by Eastern Gaels -

    Eastern Gaels

     

    Tuar Mhic Éadaigh

    2-16 v 0-10

    Castlebar Mitchels

     

    MICHAEL WALSH JUNIOR GROUP 2

    Cill Chomain

    - v -

    Hollymount-Carramore

     
  • Mayo Snr League Division 6A

    Sun, 22 Jul,

    (Round: Round 7), Bonniconlon 2-14 Knockmore 7-12

    Sun, 22 Jul,

    (Round: Round 7), Ardagh 5-10 Kilmovee Shamrocks 3-12

    M Walsh Senior 2018 Knockout

    Sun, 22 Jul,

    (Round: Final), Charlestown Sarsfields 3-8 Garrymore 0-13

    M Walsh Intermediate Group 1

    Sun, 22 Jul,

    (Round: Round 5), Burrishoole 2-10 Lahardane McHales 2-10

  • Mayo Adult League 2019 Division 2

    Sat, 08 Jun,

    (Round: Round 3), Charlestown Sarsfields 1-12 Kilmaine GAA 1-9

    Michael Walsh Senior Group 1

    Sat, 08 Jun,

    (Round: Round 3), Ballintubber 0-7 Claremorris 1-9

    Michael Walsh Senior Group 2

    Sat, 08 Jun,

    (Round: Round 3), Westport St Patrick's 0-10 Davitts 0-4

    Sat, 08 Jun,

    (Round: Round 3), Ballaghaderreen  -  Knockmore W/O

    Michael Walsh Senior Group 3

    Sat, 08 Jun,

    (Round: Round 3), Hollymount-Carramore 1-15 Breaffy 1-17

    Michael Walsh Senior Group 4

    Sat, 08 Jun,

    (Round: Round 3), Belmullet 0-9 Garrymore 1-10

    Michael Walsh Intermediate Group 1

    Sat, 08 Jun,

    (Round: Round 3), Kiltimagh 2-17 Mayo Gaels 2-10

    Sat, 08 Jun,

    (Round: Round 3), Ardnaree Sarsfields 1-12 Balla 1-13

    Michael Walsh Intermediate Group 2

    Sat, 08 Jun,

    (Round: Round 3), Ballinrobe W/O Lahardane MacHales  -

    Sat, 08 Jun,

    (Round: Round 3), Burrishoole W/O Swinford  -

    Michael Walsh Intermediate Group 3

    Sat, 08 Jun,

    (Round: Round 3), Islandeady 1-16 Bonniconlon 0-13

    Sat, 08 Jun,

    (Round: Round 3), Shrule/Glencorrib 0-9 Ballyhaunis 4-13

    Michael Walsh Intermediate Group 4

    Sat, 08 Jun,

    (Round: Round 3), Neale W/O Parke/Keelogues/Crimlin  -

    Michael Walsh Junior Group 1

    Sun, 09 Jun,

    (Round: Round 3), Ardagh 0-11 Killala 4-8

    Sun, 09 Jun,

    (Round: Round 3), Castlebar Mitchels Football 1-9 Westport St Patrick's 1-11

    Michael Walsh Junior Group 2

    Sun, 09 Jun,

    (Round: Round 3), Hollymount-Carramore 0-6 Kilmeena 3-15

    Sun, 09 Jun,

    (Round: Round 3), Kilcommon 2-14 Crossmolina Deel Rovers 0-7

    Sun, 09 Jun,

    (Round: Round 3), Breaffy 2-8 Knockmore 0-11