Mayo Minor GAA

  • Mayo face Sligo in the Connacht Minor semi-final tonight in Elvery's MacHale Park at 7.30pm.

    When the two teams met in the round robin stage Sligo came out on top so Mayo will be eager to get a win and book a place in next weeks final against Galway.

    1. Luke Jennings - Ballinrobe
    2. Alfie Morrison - Louisburgh
    3. Oisin Tunney - Breaffy
    4. Aidan Cosgrove - Kiltimagh
    5. Shaun Dempsey - Balla
    6. Ruairi Keane - Mayo Gaels
    7. Eoin Gilraine - Ballinrobe
    8. Paddy Heneghan - Castlebar Mitchels
    9. Ethan Henry - Mayo Gaels
    10. Ciaran Mylett - Castlebar Mitchels
    11. Ronan Hughes - The Neale
    12. Dylan Thornton - Ballina Stephenites
    13. Paul Walsh - Castlebar Mitchels
    14. Conor Reid - Bohola Moy Davitts
    15. Frank Irwin - Ballina Stephenites

  • Mayo minor manager Tomas Morley believes his side lacked the aggression in their quarter-final defeat to Cork.

    The minors were picked apart by a second half surge from the Rebels, who ran out 4-12 to 1-13 winners.

    The Mayo manager thinks his side lacked the same aggression that they had brought to their matches against Dublin and Galway.

    Lamenting the loss he gave praise to the brilliance of the Cork minors in their ability to shut out his sides’ key men.

  • Mayo Minors, Oisín Tunney of Breaffy GAA and Ethan Henry of Mayo Gaels both impressed during the 2019 Electric Ireland GAA Minor Football Championship, as they are selected as part of the Electric Ireland Minor Football Team of the Year.

    This year’s Electric Ireland Football Team of the Year features four standout players from All-Ireland champions Cork, four players from six-time winners and 2019 finalists, Galway, two players from Munster champions Kerry, two players from Connacht champions Mayo, and one player from each of Kildare, Monaghan and Tyrone.

     

    2019 Electric Ireland Football Team of the Year

    Devon Burns – Kerry (Na Gaeil)

    Jonathan McGrath – Galway (Caherlistrane)

    Oisín Tunney – Mayo (Breaffy)

    Ronan Boyle – Monaghan (Truagh Gaels)

    Darragh Cashman – Cork (Millstreet)

    Daniel Linehan – Cork (Castlemagner)

    James Donaghy – Tyrone (Carrickmore St. Colmcilles)

    Ethan Henry – Mayo (Mayo Gaels)

    James McLaughlin – Galway (Moycullen)

    Aaron Browne – Kildare (Celbridge)

    Conor Corbett – Cork (Clyda Rovers)

    Michael O’Neill – Cork (Buttevant)

    Daniel Cox – Galway (Moycullen)

    Tomo Culhane – Galway (Salthill-Knocknacarra)

    Dylan Geaney – Kerry (Dingle)

  • Mayo U17 Hurling League 2018

    Mon, 19 Mar,

    (Round: Round 1), Tooreen 5-9 Tooreen 5-7

    Sat, 24 Mar,

    (Round: Round 2), Caiseal Gaels 4-7 Tooreen 5-19

     

    Minor League Division 1A

    Fri, 23 Mar,

    (Round: Round 2), Belmullet 0-12 Castlebar Mitchels Football 1-7

    Fri, 23 Mar,

    (Round: Round 2), Ballina Stephenites 1-8 Parke/Keelogues/Crimlin 2-13

     

    Minor League Division 1B

    Fri, 23 Mar,

    (Round: Round 2), Annagh Rovers 0-1 Balla 0-0

    Sun, 25 Mar,

    (Round: Round 2), Claremorris 0-3 Knockmore 4-15

     

    Minor League Division 2A

    Fri, 23 Mar,

    (Round: Round 2), Davitts 5-14 Ballintubber 4-5

    Fri, 23 Mar,

    (Round: Round 2), Mayo Gaels 6-15 Neale 1-12

     

    Minor League Division 2B

    Fri, 23 Mar,

    (Round: Round 2), Bohola Moy Davitts 3-10 Louisburgh 1-14

     

    Minor League Division 3A

    Mon, 19 Mar,

    (Round: Round 1), Bonniconlon 1-8 Crossmolina Deel Rovers 4-10

    Wed, 21 Mar,

    (Round: Round 1), Erris St. Pats 0-18 Kilcommon 3-11

    Fri, 23 Mar,

    (Round: Round 2), Naomh Padraig 5-11 Kilcommon 3-7

    Fri, 23 Mar,

    (Round: Round 2), Crossmolina Deel Rovers 2-15 Erris St. Pats 2-14

     

    Minor League Division 3B

    Fri, 23 Mar,

    (Round: Round 2), Ballinrobe 5-14 Breaffy 3-7

    Sun, 25 Mar,

    (Round: Round 2), Kilmeena 3-12 Kiltimagh 4-16

     

     

    Minor League Division 4

    Thu, 22 Mar,

    (Round: Round 2), Islandeady 6-8 Achill 1-5

     

    Under 16 League Division 1

    Tue, 20 Mar,

    (Round: Round 1), Claremorris 5-3 Ballina Stephenites 3-19

    Tue, 20 Mar,

    (Round: Round 1), Castlebar Mitchels Football 3-13 Westport St Patrick's 1-5

     

    Under 16 League Division 2

    Tue, 20 Mar,

    (Round: Round 1), Bohola Moy Davitts 2-16 Breaffy 4-7

    Tue, 20 Mar,

    (Round: Round 1), Ballaghaderreen 0-7 Knockmore 3-8

    Tue, 20 Mar,

    (Round: Round 1), Mayo Gaels 1-17 Ballintubber 3-11

    Tue, 20 Mar,

    (Round: Round 1), Kilmeena 4-8 Neale 1-4

     

    Under 16 League Division 3

    Tue, 20 Mar,

    (Round: Round 1), Kiltimagh 4-9 Ballinrobe 2-5

     

    Under 16 League Division 4A

    Tue, 20 Mar,

    (Round: Round 1), Aghamore 1-4 Swinford 3-9

    Tue, 20 Mar,

    (Round: Round 1), Burrishoole 8-11 Eastern Gaels 2-6

    Sun, 25 Mar,

    (Round: Round 1), Charlestown Sarsfields 3-13 Ballyhaunis 1-13

     

    Under 16 League Division 4B

    Mon, 19 Mar,

    (Round: Round 1), Kilcommon 2-7 Naomh Padraig 1-11

    Tue, 20 Mar,

    (Round: Round 1), Ardmoy MacHales 2-9 Erris St. Pats 4-7

    Tue, 20 Mar,

    (Round: Round 1), Bonniconlon 2-10 Crossmolina Deel Rovers 1-7

     

    Under 16 League Division 5

    Tue, 20 Mar,

    (Round: Round 1), Islandeady 3-10 Tuar Mhic Éadaigh 4-7

     

    Feile A Finals

    Sat, 24 Mar,

    (Round: Semi Final 1), Castlebar Mitchels Football 4-10 Bohola Moy Davitts 3-3

    Sat, 24 Mar,

    (Round: Semi Final 2), Breaffy 2-3 Westport St Patrick's 3-6

    Sat, 24 Mar,

    (Round: Feile A Final ), Castlebar Mitchels Football 2-2 Westport St Patrick's 2-7