Connacht FA

  • Ballyheane were crowned Connacht U18 Youth Champions for the first time in their history last night with a 1-0 win over Manulla.

    Ballyheane coach Martin Lyons told Midwest Sport after the game that it’s a fantastic day for a small country club.

  • T.P. Brennan Connacht Cup Round 2 Update
     
    • Straide & Foxford Utd conceded to Achill Rovers
    • Iorras Aontaithe conceded to Merlin Woods/Medtronic
    • Dysart FC conceded to Ballina Town
  • In the Ward Cup last night Connacht and Ulster shared the spoils.

    Castlebar Celtic's Jordan Loftus was on the score sheet for Connacht and the game finished out 1 apiece.

     

  • TP Brennan Connacht Cup 2018/2019

    Round: Last 32

    Date: January 27th 2019

    K.O- 2 pm

     

    Home

     

    Away

     

    1

    Merville Utd

    V

    Aughanagh Celtic

     

    2

    Mervue Utd

    V

    Strokestown Utd

     

    3

    Manulla FC

    V

    Cois Fharraige

     

    4

    Ballyglass

    V

    Maree/Oranmore A

     

    5

    Maree/Oranmore B

    V

    West Coast Utd

     

    6

    Claremorris FC

    V

    Corrib Celtic

     

    7

    Tuam Celtic

    V

    Strand Celtic

     

    8

    Castlebar Celtic

    V

    Skyvalley Rovers

     

    9

    Achill Rovers

    V

    NUI Galway

     

    10

    Westport Utd

    V

    Carbury FC

     

    11

    Conn Rangers

    V

    West Utd

     

    12

    MerlinWoods/Medtronic

    V

    Corrib Rangers

     

    13

    St Peters FC

    V

    Ballina Town

     

    14

    St Bernards

    V

    MCR FC

     

    15

    St John’s Athletic

    V

    Boyle Celtic

     

    16

    Dynamo Blues

    V

    Athenry FC

     

     

    TP Brennan Connacht Shield 2018/2019

    Round: Last 32

    Date: January 27th 2019

    K.O- 2 pm

     

    Home

     

    Away

     

    1

    Dunmore Town

    V

    East Utd

     

    2

    West Utd B

    V

    Gurteen Celtic

     

    3

    Knocknacarra

    V

    Loughrea Rams B

     

    4

    Glen Celtic

    V

    Colemanstown

     

    5

    Cregmore

    V

    Killala

     

    6

    Claregalway

    V

    St Bernards B

     

    7

    Coolaney Utd

    V

    Cam Celtic

     

    8

    Crossmolina FC

    V

    Manulla B

     

    9

    Fahy Rovers

    V

    Ballinasloe Town B

     

    10

    Bearna Na Forbacha

    V

    St Johns FC

     

    11

    Kinvara Utd

    V

    St Cuan’s Utd

     

    12

                Roscommon Utd

    V

    Snugboro Utd

     

    13

    Glenhest Rovers

    V

    Mervue Utd B

     

    14

                      Real Tubber

    V

    Galway Bohs B

     

    15

    Swinford

    V

    Oughterard FC

     

    16

    Partry Athletic FC

    V

    Cartron Utd

     

     

  • Summa Sports Connacht Champions Cup 
    Quarter Finals
    1. Mervue Utd v Carbury FC
    2. Westport Utd v Ballinasloe 
    3. Manulla v Athenry FC
    4. St Peter's v Strand Celtic 

    Semi-Finals
    3 v 4
    2 v 1 

  •   Connacht Football Association                     Connacht Football Association             

                     TP Brennan Connacht Cup Fixtures 2018/2019

                                      Round: Quarter Finals

                               Date: Sunday 31st March 2019

                                                K.O. 2pm

     

    Home

     

    Away

     

    1

    Corrib Rangers

    v

    Carbury FC

     

    2

    MCR FC

    v

    Mervue Utd

     

    3

    Ballina Town

    v

    Castlebar Celtic

     

    4

    Boyle Celtic

    v

    Manulla FC

     

     

    All Cup & Shield Games decided on the day. If still a draw after full time plus one period of extra time (10 minutes e/w) FIFA Rules on Penalty’s to apply. Any Club/Team forfeiting a fixture will be removed from the competition and disciplinary action will follow.

     

     

                    TP Brennan Connacht Shield Fixtures 2018/2019

                                             Round: Quarter Finals

                               Date: Sunday 31st March 2019

                                               K.O. 2pm

     

    Home

     

    Away

     

    1

    Mervue Utd B

    v

    Glen Celtic

     

    2

    Knocknacarra

    v

    Bearna Na Forbacha

     

    3

    East Utd/Manulla FC B

    v

    West Utd B

     

    4

    Killala

    v

    Real Tubber

     

                               

  •   

                        ConnachtFA  U-12  Cup  Quarter-Finals 9th/10th March 2019

                          Connacht FA U-12 Cup (Sponsored By the SFAI)

     

    Home

     

    Away

     

    1

    Athenry FC B

    v

    Salthill Devon A

     

    2

    Athenry FC A

    v

    Westport Utd A

     

    3

    Mervue Utd A

    v

                    Ballina Town

     

    4

    Colga FC

    v

    Moyne Villa

     

                        ConnachtFA  U-14  Cup  Quarter-Finals 9th/10th March 2019

                          Connacht FA U-14 Cup (Sponsored By the SFAI)

     

    Home

     

    Away

     

    1

    Ballinasloe Town

    v

    Kiltimagh/Knock Utd

     

    2

    Newtown

    v

    AC Celtic A

     

    3

    Merville Utd

    v

                       Temple Villa

     

    4

    Westport Utd A

    v

    Mervue Utd A

     

                   ConnachtFA  U-16 Cup  Quarter-Finals 9th/10th March 2019

                             Connacht FA U-16 Cup (Sponsored By the SFAI)

     

    Home

     

    Away

     

    1

     Mervue Utd A

    v

    Ballina Town A

     

    2

    Renmore

    v

    St Johns FC

     

    3

    Knocknacarra

    v

    Fahy Rovers

     

    4

                       Athenry FC A

    v

    Tuam Celtic

     

                   ConnachtFA  U-18  Cup  Quarter-Finals 9th/10th March 2019

                              Connacht FA U-18 Cup (Sponsored By the SFAI)

     

    Home

     

    Away

     

    1

    Athenry FC A

    v

    Mervue Utd

     

    2

    Athenry FC B

    v

    Ballyhane

     

    3

    Renmore

    v

    Mervue Utd B

     

    4

                     Manulla FC

    v

    Strand Celtic

     

     

    ConnachtFA  U-12  Shield  Quarter-Finals 9th/10th March 2019

                          Connacht FA U-12 Shield (Sponsored By the SFAI)

     

    Home

     

    Away

     

    1

    St Johns Athletic

    v

    Craughwell Utd A

     

    2

    Kilglass/Enniscrone or Cregmore

    v

    Renmore

     

    3

    Knocknacarra

    v

                         Manulla C

     

    4

    Carrick Town

    v

    Calry Bohs

     

                        ConnachtFA  U-14  Shield  Quarter-Finals 9th/10th March 2019

                          Connacht FA U-14 Shield (Sponsored By the SFAI)

     

    Home

     

    Away

     

    1

    West Coast Utd

    v

    Ballisodare Utd

     

    2

    St Francis A

    v

    Fahy Rovers

     

    3

    Skyvalley Rovers A

    v

                          Swinford

     

    4

    Conn Rangers

    v

    Real Tubber

     

                    ConnachtFA  U-16  Shield  Quarter-Finals 9th/10th March 2019

                             Connacht FA U-16 Shield (Sponsored By the SFAI)

     

    Home

     

    Away

     

    1

    Galway Hibs

    v

    Newtown

     

    2

    Boyle Celtic

    v

    Westport Utd

     

    3

    Moyne Villa

    v

    Manor Rangers

     

    4

    Valley Rovers

    v

    Claremorris

     

                   ConnachtFA  U-18  Shield  Quarter-Finals 9th/10th March 2019

                             Connacht FA U-18 Shield (Sponsored By the SFAI)

     

    Home

     

    Away

     

    1

    Moyne Villa

    v

    Castlerea Celtic

     

    2

    Kinvara Utd

    v

    Westport Utd

     

    3

    Maree/Oranmore A

    v

    Tuam Celtic

     

    4

    Oughterard

    v

    Bearna Na Furbeach

     
  • CFA T P Brennan Cup 2nd Round  Fixtures Sunday 25th November 2018

     

    Home

     

    Away

     

    1

    Galway Hibernians

    v

    West Coast Utd

     

    2

    Strand Celtic

    v

    Ballina Town B

     

    3

    Carbury FC

    v

    Calry Bohemians

     

    4

    Renmore B

    v

    Conn Rangers

     

    5

    Athenry FC

    v

    Loughrea

     

    6

    Westport Utd

    v

    Kilkerrin Utd

     

    7

    Castlebar Celtic B

    v

    Maree/Oranmore B

     

    8

    Kiltimagh/Knock Utd

    v

    Mervue Utd

     

    9

    Craughwell Utd

    v

    Boyle Celtic

     

    10

    Cliffoney Celtic

    v

    Manulla FC

     

    11

    Ballyglass

    v

    Ballinasloe Town

     

    12

    Moore Utd

    v

    Castlebar Celtic

     

    13

    MCR FC

    v

    MacDara

     

    14

    Tireragh FC

    v

    Skyvalley Rovers

     

    15

    St John’s Athletic

    v

    Shiven Rovers

     

    16

    Glen View Stars

    v

    St Bernards

     

    17

    NUI Galway

    v

    Ballymoe FC

     

    18

    Cloonfad Utd

    v

    Dynamo Blues

     

    19

                 Benbulben FC

    v

    Strokestown Utd

     

    20

    Achill Rovers

    v

    Straid & Foxford Utd

     

    21

    St Peters FC

    v

    CP Ajax

     

    22

    Tuam Celtic

    v

             Manorhamilton Rangers

     

    23

    Moyne Villa

    v

    Cois Fharraige

     

    24

    Aughanagh Celtic

    v

    Ballymote Celtic

     

    25

    Renmore

    v

    Merville Utd

     

    26

    MerlinWoods/Medtronic

    v

    Iorras Aontaithe

     

    27

    Castlerea Celtic

    v

    West Utd

     

    28

    Salthill Devon

    v

    Corrib Celtic

     

    29

    Ballisodare Utd

    v

    Maree/Oranmore

     

    30

    Ballina Town

    v

    Dysart FC

     

    31

    Corrib Rangers

    v

    Ballyhane

     

    32

    Galway Bohs

    v

    Claremorris FC

     

     

    Connacht FAT P BrennanShield Preliminary Round Fixtures Sunday 25th November 2018

     

    Home

     

    Away

     

    1

    Castlerea Celtic B

    v

    Loughrea B

     

    2

    Knocknacarra

    v

    Corofin Utd

     

    3

    Galway Bohs B

    v

    Arrow Harps

     

    4

    Ballyglass B

    v

    Manulla B

     

    5

    Killala

    Bye

     

     

    6

    Glenhest Rovers

    Bye

     

     

    7

    Swinford

    Bye

     

     

    8

    Dunmore Town

    Bye

     

     

    9

    Kinvara Utd

    Bye

     

     

    10

    Cartron Utd

    Bye

     

     

    11

    Glen Celtic

    Bye

       

    12

                      Oughterard

    Bye

       

    13

    West Utd B

    Bye

       

    14

                    Snugboro Utd

    Bye

       

    15

    East Utd

    Bye

     

     

    16

    Colemanstown

    Bye

     

     

    17

    St Bernards B

    Bye

       

    18

                      Cam Celtic

    Bye

       

    19

    Fahy Rovers

    Bye

       

    20

    Bearna Na Forbacha

    Bye

       

    21

    Roscommon Utd

    Bye

       

    22

    Claregalway

    Bye

     

     

        23

    Partry Athletic

    Bye

     

     

        24

    Gurteen Celtic

    Bye

     

     

        25

    St Cuan’s Utd

    Bye

     

     

        26

    Mervue Utd B

    Bye

     

     

        27

    Ballinasloe Town B

    Bye

     

     

        28

    Cregmore

    Bye

     

     

        29

    Coolaney Utd

    Bye

     

     

        30

    Real Tubber

    Bye

     

     

        31

    Crossmolina

    Bye

     

     

        32

    St Johns FC

    Bye

     

     

     

     

     

                                                   

  • TP Brennan Connacht Shield Semi-Final 

    Manulla B 0-2 Knocknacarra 

  • TP Brennan Connacht Cup Semi-Final 
    Manulla 4-0 Castlebar Celtic 

    TP Brennan Connacht Shield Semi-Final 
    Killala 3-3 Glen Celtic (Killala win 3-0 on penalties)

     

  • Connacht U14 Cup Final 
    Kiltimagh/Knock Utd 1-2 Mervue Utd A

  • SFAI Skechers U13 Cup CFA Regional Final
    Mervue Utd 1-0 Westport Utd 
    (Mark O'Halloran with the goal 

     

  • U18 Interleague Quarter Final 
    Waterford 3-0 Mayo League

    Connacht U16 Cup 
    Mervue Utd 2-0 Ballina Town 

    Connacht U16 Shield 
    Westport Utd 5-0 Boyle Celtic 
    Valley Rovers 1-0 Claremorris 

    Connacht U14 Cup 
    Kiltimagh/Knock Utd 5-1 Ballinasloe 
    Westport Utd 1-1 Mervue Utd (Mervue win 4-3 on penalties)

    Connacht U14 Shield 
    Swinford 5-1 Skyvalley Rovers 
    St Francis 4-1 Swinford 

  • T P Brennan ConnachtCup Quarter Final Fixtures Sunday 11th March 2018

                Castlebar Celtic

    v

    Merville Utd

                 Renmore

    v

    Carbury FC

                 Boyle Celtic

    v

    Mervue Utd

     

    T P Brennan ConnachtShield Quarter Final Fixtures Sunday 11th March 2018

    Home

     

    Away

    Colemanstown Utd

    v

    Corrib Celtic B

                Hudson Bay FC

    v

    Swinford

                Real Tubber

    v

    West Coast Utd

                Kilkerrin Utd

    v

    Manulla B

     

    T P Brennan ConnachtCup Quarter Final Fixtures Sunday 18th March 2018

    Home

     

    Away

     St Peters FC

     

    West Utd

  • Connacht FA Summa Sports Champions Cup - Quarter Finals

    Westport Utd 3-1 Mervue Utd

    Ballina Town 6-1 Athenry FC

     

    Castlecourt Hotel Premier League

    Ballina Town B 8-3 Manulla B

    Kiltimagh Knock Utd 3-2 Swinford

    Achill Rovers 3-0 Iorras Aontaithe

     

    Killeen Sports Grounds League One

    Crossmolina 6-0 Claremorris B

    Killala 3-0 Ballyglass B

    Westport Utd B 4-2 Partry Athletic 

     

    Calor Gas League Two

    Moy Villa 11-1 Ballina Utd

    Newport/Mulranny Wanderers 7-1 Snugboro Utd B

    Kiltimagh Knock Utd B 3-0 Kilmore

     

     

  • Connacht Champions Cup Semi-Final 
    Westport Utd 1-2 Carbury FC